تفكر يا تعبد ؟

تفكر يا تعبد ؟

✍ از علامہ شیخ انصاری پرسیدند:

چگونہ می شود
یک ساعت فکر کردن،
برتر از هفتاد سال عبادت باشد؟
فرمودند:
فکری مانند
فکر جناب حر در روز عاشورا…
/

پای تا سر حسن اندر حسنی

پای تا سر حسن اندر حسنی

ای فدایت همه گون و مکان ریزه خوارت همه خلق جهان میوه دیده و دامان رسول

ادامه »

آقام من را قبول کرده

آقام من را قبول کرده

💠 ✍ 🏻رسول دادخواه خیابانی تبریزی معروف به حاج رسول تُرک، از عربده‌کش‌های تهران بود، اما عاشق امام حسین علیه‌السلام بود.در ایام عزاداری ماه محرم شب اول، بزرگان و صاحبان مجلس محترمانه بیرونش کردند و گفتند: تو عرق‌خوری و آبروی ما را می‌بری!حاج رسول برگشت و داخل خانه رفت و خیلی گریه کرد و گفت: ناظم ترک‌ها جوابم کرد، شما چه می‌گویی، شما هم می‌گویی نیا؟!

ادامه »

سفارشی مال خودتــــــــه

سفارشی مال خودتــــــــه

✅ عارف میرزا اسماعیل دولابی(ره): 🔻 از بلاها فرار نکن سفارشی مال خودتــــــــه گاهی خـــدا یک کاری را مخصوص شما آفریــــــده است. 🌹

ادامه »

نمازی که نه مقدمه دارد نه مؤخره

نمازی که نه مقدمه دارد نه مؤخره

✅ نماز را محترم بشمار 🌹 یکی از گناهان، استخفاف نماز یعنی سبک شمردن نماز است. یعنی چه؟ یعنی وقت و فرصت دارد، می‌تواند نماز خوبی با آرامش بخواند ولی نمی‌خواند. نماز ظهر و عصر را تا نزدیک غروب نمی‌خواند، نزدیک غروب که شد یک وضوی سریعی می‌گیرد و بعد با عجله یک نمازی می‌خواند و فوراً مهرش را می‌گذارد آن طرف؛ نمازی که نه مقدمه دارد نه مؤخره، نه آرامش دارد و نه حضور قلب. طوری عمل می‌کند که خوب دیگر این هم یک کاری است و باید نمازمان را هم بخوانیم. این، خفیف شمردن نماز است.

ادامه »

ثروتمند بمیریم یا زندگی کنیم ..

ثروتمند بمیریم یا زندگی کنیم ..

☘ ثروتمند زندگی کنیم ، بجای آن که ثروتمند بمیریم ☘ چارلی چاپلین تعریف می کند : با پدرم رفتم سیرک . توی صف خرید بلیت یه زن وشوهر با چهاربچشون جلوی ما بودند که با هیجان زیادی در مورد شعبده بازی هایی که قرار بود ببینند، صحبت می کردند… وقتی به باجه بلیت فروشی رسیدند، متصدی باجه، قیمت بلیت ها رابهشون اعلام کرد . ناگهان رنگ صورت مرد تغییر کرد و نگاهی به همسرش انداخت .معلوم بود که مرد پول کافی نداشت . و نمی دانست چه بکند و به بچه هایی که با آن علاقه پشت او ایستاده بودند، چه بگوید .

ادامه »

اسلام دین دعا و گریه

اسلام دین دعا و گریه

💢اسلام دین دعا و گریه #طرح_شبهه ✅ فرق انسان مسلمان با غیر مسلمان اینه که اسلام میگوید با #دعا، #گریه و #نذر و نیاز به همه جا میرسی ولی بقیه #تلاش میکنن و پیشرفت میکنن مثل اروپایی ها!

ادامه »

پیامبر کشته و یا مسموم شده

پیامبر کشته و یا مسموم شده

سوال : آیا این مطلب که رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم) به خاطر مسمومیت از دنیا رفته اند، صحیح مى باشد؟ پاسخ :نتیجه تحقیق و مطالعات به دست آمده این است که: رسول گرامى (صلى الله علیه وآله وسلم) روز دوشنبه 28 صفر سال یازدهم هجرى در 63 سالگى و در مدینه بر اثر مسمومیت رحلت نمودند.

ادامه »

خوردن انگور زهر دار یا حفظ جان

خوردن انگور زهر دار یا حفظ جان

چرا امام رضا(ع) که می دانست انگور زهر دارد آن را خورد؟ مگر حفظ جان واجب نیست؟ پاسخ کلّی این شبهه این است که علم غیب فراتر از مرز تکلیف است. وظیفه پیامبر یا امام در انجام تکالیف این است که بر اساس علم عادی و موازین شرعی عمل کند؛ چنانکه در باب قضا بر طبق بیّنه و یمین حکم می کرد؛ نه علم غیب. در باب حلّیت و طهارت نیز مطابق ظواهر شرع عمل می کرد؛ نه مطابق واقعی که با علم غیب کشف می شد. در مورد بحث نیز وظیفه شان، حفظ جان از خطر های مظنون یا معلوم از راه عادی بود؛ نه از راه علم غیب.

ادامه »

بازی با چاه

بازی با چاه

شخصی در یکی از مناطق کویری زندگی می‌کرد. چاهی داشت پر از آب زلال زندگی‌اش به راحتی می‌گذشت با وجود اینکه در همچین منطقه‌ای زندگی می‌کرد. بقیه اهالی صحرا به علت کمبود آب همیشه دچار مشکل بودند اما او خیالش راحت بود که یک چاه آب خشک نشدنی دارد.

ادامه »

حکومت نیشابور یا قاطر و پالان

حکومت نیشابور یا قاطر و پالان

🍃🌺🍃🌸🍃🌺🍃🌸🍃🌺🍃🌸🍃 حکایتی_بسیار_زیبا_و_خواندنی روزی حاکم نیشابور برای گردش به بیرون از شهر رفته بود که مرد میانسالی را در حال کار بر روی زمین کشاورزی دید . حاکم پس از دیدن آن مرد بی مقدمه به کاخ برگشت و دستور داد کشاورز را به کاخ بیاورند . روستایی بی نوا با ترس و لرز در مقابل تخت حاکم ایستاد.

ادامه »

خداچه میخورد؟

خداچه میخورد؟

💕داستان کوتاه سلطان به وزیرگفت3سوال میکنم فردااگرجواب دادی هستی وگرنه عزل میشوی. سوال اول:خد اچه میخورد؟ سوال دوم:خداچه می پوشد؟ سوال سوم:خداچه کارمیکند؟ وزیر ازاینکه جواب سوالهارانمیدانست ناراحت بود.

ادامه »

ربط سه‌ چیز به‌ سه‌ چیزدیگر

ربط سه‌ چیز به‌ سه‌ چیزدیگر

امام رضا علیه السلام : خداوند سه‌ چیز رابه‌ سه‌ چیزدیگر مربوط کرده‌ است‌ و به‌ طورجداگانه‌ نمى‌پذیرد.

ادامه »